maandag 10 november 2025

Video: Waarom ik koffie drink met mensen die me haatmail sturen – Ozlem Cekic

Özlem Cekics emailinbox zit vol met haatmail sinds 2007, toen zij als een van de eerste vrouwelijke moslims een zetel in Deense Parlement won. Aanvankelijk deletete zij die e-mails, ze deed ze af als het werk van fanaten, tot een vriend haar op een dag iets onverwachts voorstelde om contact op te nemen met de schrijvers van de haatmails en ze te ontmoeten voor een kop koffie. Honderden koppen 'dialoogkoffie' later deelt Cekic met ons waarom persoonlijke gesprekken noodzakelijk zijn om haat te verdrijven – en ze daagt ons uit om het gesprek aan te gaan met mensen waar we het mee oneens zijn.

Cekic plaatst de lezing in de context van haar ervaring met het ontvangen van haatmail als publiek figuur (lid van het Deense parlement). In 2010 begon ze die afzenders te benaderen en uit te nodigen voor een gesprek.

“Engaging directly with those who express hate can dismantle fears,
proving dialogue as a powerful tool for social healing.”

 

Ze doet dit inmiddels al jaren en ontmoet mensen meestal bij hen thuis om vertrouwen over te brengen. Ze brengt hen eten zodat ze samen kunnen eten. Gaandeweg heeft ze geleerd om mensen te scheiden van wie ze waren en welke hatelijke standpunten ze uitdroegen. Ook leerde ze dat de meeste mensen het gevoel hebben dat ze geen invloed hebben, geen macht.

Ze daagde het publiek uit om iets soortgelijks te doen – een persoon die ze ‘demoniseren’ uitnodigen voor een gesprek bij de koffie. Ze herinnert hen eraan dat democratieën kunnen falen en dat gesprekken kunnen helpen om dat falen te voorkomen. (bronnen: TED | We the Future, Piktochart)

 

    Uw internetbrowser is verouderd.

    Voor een goede weergave is een recente versie van uw browser vereist.